- Tämä tapahtuma on mennyt.
Sateenkaarisukupolvien lavatanssit

Tanssikengät jalkaan ja Pannuhalliin!
Polkaistaan marraskuu yhdessä käyntiin kun Tanssin talolla järjestetään jälleen suositut lavatanssit tiistaina 4.11. klo 14–16!
Iltapäivän ohjelman tarjoaa Sateenkaarisukupolvet-hanke, joka järjestää taidetyöpajoja sateenkaarisenioreille sekä kohtaamispaikkoja kaikenikäisille queer- ja transihmisille. Tapahtuma on suunnattu erityisesti sateenkaarisenioreille ja heidän ystävilleen. Kaikki, jotka nauttivat yhdessä tanssimisesta omalla tyylillä, ovat lämpimästi tervetulleita!
Tanssimusiikista vastaa ensimmäisen tunnin ajan kabareekvartetti Café de Abejas. Tapahtuman toinen tunti lähtee käyntiin yllätysesityksellä, jonka jälkeen alkaa toivebiisidisko. Diskoa varten keräämme biisitoiveita tapahtumassa ja soitamme niin monta lempikappaletta kuin ehdimme. Diskossa on vain yksi sääntö: jos toivot sen, tanssit sen!
OHJELMA
14:00 Café de Abejas & 15 min-lavatanssiopetus
15:00 Yllätysesitys
15:15 Toivebiisidisko
16:00 Tapahtuma päättyy
Tapahtuman aikana järjestetään maksuton kahvitarjoilu.
Mikäli tuntuu, että askel hakee paikkaansa, alussa on mahdollisuus osallistua lyhyeen lavatanssiopastukseen. Liity siis mukaan matalalla kynnyksellä! Tanssityyli on vapaa koko tapahtuman ajan.
Tapahtumaan on vapaa pääsy, mutta varaathan paikkasi ja lunastat itsellesi ilmaislipun tämän linkin kautta.
Tapahtuma on maksuton ja esteetön. Tapahtumassa noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita. Lisätiedot esteettömyydestä löydät tämän linkin kautta.
Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Sateenkaarisukupolvet-hanke ja Kaapelitehtaan Armas-festivaali.
Kuva: Rosaliina Elgland
